Svijet uistinu ostaje na mladima: Rasturio maturu, a sada ide u Keniju raditi sa siromašnom djecom

Samuel Bosch pravi je uzor mladim ljudima, a starijima dokaz da ostavljaju svijet u dobrim rukama.

Svijet uistinu ostaje na mladima: Rasturio maturu, a sada ide u Keniju raditi sa siromašnom djecom

Photo: Index.hr - privatni album

Na državnoj maturi ostvario je 100 postotni rezultat iz matematike i fizike. Iz njemačkog je izgubio samo jedan bod, ali ne svojom krivnjom, nego zbog greške u ispitu.

Rođen je 1995. godine u Njemačkoj. "U Hrvatsku sam doselio 2000. godine jer su moji roditelju počeli raditi u Zagrebu preko njemačke organizacije. Tada ni riječ hrvatskog jezika nisam govorio", rekao je Samuel za Index.

Osnovnu školu završio je u Zagrebu, a na početku je imao velikih poteškoća zbog jezika. Priznaje da su mu tada čak i matematika i fizika predstavljale problem jer nije dobro podnosio "učenje napamet" koje je tada bilo nužno za dobre ocjene. "Kada sam upisao MIOC to se drastično promijenilo zahvaljujući odličnim nastavnicima, pogotovo profesorici iz fizike Bernardici Mlinarić te studentima koji su držali nastavu za napredne", kaže Samuel.

Sudjelovao je na državnom natjecanju iz matematike i njemačkog, a tri puta bio je sudionik Međunarodne olimpijade iz fizike (IPhO): " U 2. razredu, u Estoniji sam kao najmlađi član ekipe jedini osvojio brončanu medalju. Iduće dvije olimpijade u Danskoj i Kazahstanu nisu bile znatno uspješnije jer mi je jednostavno nedostajalo priprema koje imaju matematičari i informatičari. Morao sam gotovo sve samostalno raditi, dok su kolege s drugih predmeta imali preko osam sati dnevno profesionalnih priprema. Ove godine mi je srebrna medalja promakla za samo jedan bod. Iako sam malo razočaran tim rezultatom, vidim veliki potencijal Hrvatske na budućim olimpijadama. To je i jedan od razloga zašto namjeravam barem prvi dio studija provesti u Hrvatskoj – kako bih mogao organizirati bolje pripreme za srednjoškolce. Na taj način će se više mladih genijalaca početi baviti fizikom i strojarstvom. To je, kako kaže dr. Davor Pavuna, nužan preduvjet za razvitak gospodarstva u Hrvatskoj".

Samuel gaji veliku ljubav prema fizici: "Iza gotovo svakog velikog izuma stoji neki fizičar. Samo pogledajte oko sebe i vidjet ćete barem šest stvari koje ne bi postajale da nema fizike. mobiteli, internet, struja, automobili, naočale, rendgen... Čak i slova koja upravo gledate su rezultat rada mnogih fizičara. Angela Merkel je upravo kroz fiziku naučila pronalaziti pravu strategiju za političke probleme".

Samuel uskoro kreće na dalek put. Odlazi u Keniju gdje će kao volonter raditi sa siromašnom djecom: "Prije dvije godine pročitao sam biografiju Charlesa Mullija, osnivača mnogih dječjih domova u Keniji. On je odrastao na ulici, postao jedan od najbogatijih i najuspješnijih ljudi u državi te uz Božju pomoć čitavo bogatstvo i vrijeme uložio u spašavanje djece s ulice. Njegova priča me tako inspirirala da sam odlučio, unatoč opasnoj situaciji u zemlji, otići tamo na dva mjeseca, do početka studija, kako bih investirao u budućnost izgubljene djece za koju inače ne bi postojala nada te kako bih investirao i u svoju budućnost novim spoznajama i životnim iskustvom. Na putovanje odlazim sam jer su se moji prijatelji previše bojali".

Ostatak članka pročitajte na Index.hr