Šest studija u Splitu bori se za život

Ako se hitno ne pronađe 2,5 milijuna kuna, Umjetničkoj akademiji u Splitu prijeti gašenje!

Točno toliko Akademija je dužna vanjskim suradnicima u nastavi, a ima ih stotinu i na njima počiva gotovo polovina studijskih programa. Oni ni kune honorara za svoj rad nisu dobili već godinu dana i, kako kažu, mnogima se više ne isplati raditi jer nemaju niti za putni trošak. I dok se malo pomalo silom prilika osipaju, izlaz se nazire jedino u financijskoj injekciji iz Vlade.

Dekan Mateo Perasović je, stoga, zatražio hitan sastanak s novim ministrom znanosti Predragom Šustarom, a sa svime ga je, kako kaže, već u prvom tjednu njegova mandata upoznao i rektor Šimun Anđelinović.

Sanacijski postupak

- Situacija je alarmantna i nije mi daleka misao o sanacijskom postupku, ali taj bi prijedlog trebao doći iz Ministarstva – priznaje Perasović i dodaje kako prihodom od subvencija školarina, koji iznose 81,5 posto i participacija školarina u iznosu od 18,5 posto Akademija ne može pokriti rashode.

Ostalih prihoda nemaju. Onaj od participacija školarina za studente koji su ostvarili manje od 55 ECTS bodova po akademskoj godini je zanemariv, jer UMAS ima malen broj takvih studenata. Odlučivši na neki način dijeliti sudbinu svojih kolega vanjskih suradnika, stalno zaposleni profesori na sjednici Akademskog vijeća u prosincu prošle godine odrekli su se potraživanja za višak satnice.

- Osobno sam, radi orijentacije o kolikom novcu se radi, ostao bez 25 tisuća eura, na koliko bih imao pravo u posljednje četiri godine rada, ali sve kolege profesori su pristali na ovu odluku zbog izvanredne situacije – kaže dekan.

UMAS je, između ostalog, dotučen i odlukom Ministarstva iz listopada 2013. o zabrani zapošljavanja i napredovanja u zvanja, a u ožujku 2014. godine ukinut je i Kolektivni ugovor. Posljednje tri godine davanja Akademiji za materijalne troškove pala su za 300 posto, a obustavljene su i posebne doznake za trošak modela i prijevoza za vanjske suradnike. U siječnju je stoga na UMAS-u dogovoreno smanjenje vanjske suradnje uz promjene studijskih programa za 20 posto što bi mogao biti tek uvod u katastrofu.

Na pitanje zašto ima toliko vanjskih suradnika, dekan Perasović odgovara protupitanjem:

- Pa tko će nam predavati, recimo, "Psihodinamiku razvoja ličnosti i likovnu ekspresiju"? To nam drži dr. Ivan Urlić. Ili kolegij "Novi mediji", odnosno "Psihologija odgoja i obrazovanja"... ?

'Studenti, idite na tržište!'

Umjetnička akademija u Splitu osnovana je 1997. godine i blagotvorne učinke njena postojanja grad je i te kako osjetio. Bitno su osvježene glumačka, likovna i glazbena scena, studenti i profesori UMAS-a uključeni su u brojna kulturna događanja.

- Da, ali u kulturi grada sudjelujemo pro bono. Tržište rada za redovne studente koji imaju cjelodnevne obaveze, kao i za njihove nastavnike koji rade 200 posto, ne postoji - ističe prvi čovjek Akademije, no s njim se ne slaže i rektor Anđelinović.

Po njemu, upravo bi studenti umjetničkih smjerova mogli biti na tržištu sa svojim idejama kroz tzv. pametne specijalizacije u koje bi trebalo uključiti cijelo Sveučilište. To je način povezivanja znanosti, lokalne zajednice i gospodarstva.

Na primjer, kaže rektor, zašto studenti glume ne bi naplatili svoje predstave, a ujedno se kroz to vježbali za budući poziv. Sveučilište je gospodarski subjekt, ali nema svijest o tome. Ipak, priznaje da u ovom trenutku samo Ministarstvo može spasiti stvar jer zatvaranje, zbog nedostatka novca, prijeti još i farmaciji, stomatologiji, studiju mora, sestrinstvu, geodeziji.

Više pročitajte na - slobodnadalmacija.hr