Razredi u srednjim školama smanjeni na 28 učenika
Ravnatelji prihvatili nove pedagoške standarde, jer nastavnicima olakšavaju rad s manjom grupom učenika, a s druge strane, usklađuju se s populacijom učenika. U ponedjeljak i utorak, 29. i 30. lipnja, upisna groznica u oko 400 srednjih škola u Hrvatskoj.
Oko 400 srednjih škola u Hrvatskoj u ponedjeljak i utorak otvaraju upisnu sezonu. U novoj školskoj godini planiraju popuniti nešto više od 2000 razreda, a odabir učenika obavit će tradicionalnim zbrajanjem bodova. Odlične ocjene iz završnih razreda osnovnih škola, sedmog i osmog, donijet će svakom kandidatu najviše bodova, a pribrajat će im se i rezultati postignuti na natjecanjima iz znanja i sposobnosti.
Škole ove godine, prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, raspolažu s 53.426 mjesta, nešto manje nego lani. Od toga škole planiraju u gimnazijske programe upisati 12.197 učenika (23 posto), u četverogodišnje strukovne programe 21.895 učenika (41 posto), u trogodišnje strukovne programe za zanimanja u industriji i obrtništvu (klasični oblik obrazovanja) 4802 učenika (devet posto), a u trogodišnje strukovne programe za vezane obrte - jedinstveni model obrazovanja - 11.467 učenika (21,50). U umjetničkim školama mjesta je za nešto više od 2000 učenika, dok privatne i vjerske škole nude upis za još oko 1700 učenika.
Iako je najveći pritisak na gimnazije, najbrojniji programi ipak su četverogodišnji strukovni. Navikli da samo s najboljim ocjenama mogu konkurirati za upis u elitne gimnazije, učenici s vrlo dobrim uspjehom ili oni s graničnim odličnim uspjehom pokušavaju osigurati mjesto u ekonomskim, upravnim, turističkim, prirodoslovnim i sličnim školama, zbog čega ukupna populacija završenih osmoškolaca na kraju upisne sezone popuni gotovo polovinu takvih škola.
Među njima je i najveća konkurencija, dok gimnazije, kojih ima manje, ali su pod najvećim pritiskom odlikaša, na kraju upisa traže od Ministarstva znanosti otvaranje dodatnih razrednih odjeljenja. Odobrenje u većini slučajeve i dobiju, a uz osnovni uvjet - prostorne mogućnosti škole. Ovogodišnja novost u srednjim školama je primjena novog državnog pedagoškog standarda, prema kojemu razredi više ne bi trebali upisivati 30, nego 28 učenika. Ravnatelji nekih škola najavljuju da su se već prilagodili primjeni novih standarda, jer im odgovara iz više razloga.
»Ove godine planiramo upisati 210 učenika, što je nešto manje nego lani iz dva razloga. Prvi je što smo, prateći potrebe tržišta, smanjili upis jednog razreda kemijskih tehničara, a drugi primjena Pedagoškog standarda koji traži manji broj učenika u razredu«, kaže Zlatko Stić, ravnatelj Prirodoslovne škole Vladimira Preloga u Zagrebu.
Smatra da je primjena novih standarda pozitivan pomak, jer nastavnicima olakšava rad s manjom grupom učenika, a s druge strane, usklađuje se s populacijom, jer je svake godine ionako sve manji broj djece. Stić očekuje popunjavanje svih programa već kroz prvi upisni krug i najveći interes za program prirodoslovne gimnazije.
Još jedna novost u ovogodišnjoj upisnoj sezoni odluka je po kojoj kandidati za upis u srednje škole ne moraju donositi rodni list i domovnicu u papirnatom obliku, jer su škole dužne same obaviti tu proceduru kompjutorskim uvidom. Time će svaki roditelj uštedjeti pedesetak kuna, koliko je potrebno za ovjeru preslike tih dokumenata kod javnog bilježnika.
Kod upisa na fakultete još takvih mogućnosti nema, no iz Ministarstva znanosti najavili su novost od iduće školske godine, kada će maturanti sve radnje za upis na fakultete obaviti u vlastitoj školi - od iskazivanja interesa za odabrane studije, preko polaganja ispita državne mature (kao zamjene za prijemne ispite), pa do samog upisa na visoka učilišta.
Upis na fakultet iz škole
Ministar znanosti Dragan Primorac u ponedjeljak će predstaviti novi informacijski sustav prijava na visoka učilišta koji će, kako najavljuju iz Ministarstva, učenicima omogućiti brz i izravan uvid u rezultate koje su postigli na ispitima državne mature, detaljan izračun bodova za svaki prijavljeni studijski program prema pravilima koja propisuju sama visoka učilišta, kao i uvid u položaj koji zauzmu na rang-listama za svaki studijski program.
Upisi u srednje škole 2. srpnja
U ponedjeljak i utorak, 29. i 30. lipnja, od osam do 16 sati škole primaju prijave za upis. Rezultati su u srijedu, 1. srpnja, najkasnije do 14 sati, a upisi u četvrtak, 2. srpnja, od osam do 16 sati. Učenici koji se ne uspiju upisati u prvome krugu, 6. srpnja mogu predati prijavu za upis u drugome krugu. Rezultati su 7. srpnja, a upis 8. srpnja.
Za gimnazije najmanje 46 bodova
Najviše bodova pri upisu i ove godine donose ocjene iz sedmog i osmog razreda, a posebno se boduju i rezultati učenika postignuti na natjecanjima iz znanja, sposobnosti i vještina. Propisani najmanji broj bodova za upis u gimnazije je 46, za upis u ekonomske, trgovačke i administrativne programe 40 bodova, a za ostale srednje četverogodišnje škole 36. Za trogodišnje i troipogodišnje škole, odnosno zanimanja za nižu stručnu spremu, nisu određeni bodovni pragovi.
Prijave do 3. srpnja
Većina fakulteta prijave prima do petka, 3. srpnja, a u tjednu nakon toga organizirat će se prijemni ispiti. Samo Sveučilište u Zagrebu u akademskoj godini 2009./10. prima 12.881 brucoša. Upisi na većini fakulteta su od 13. do 17. srpnja.
Vjesnik.hr