Radionica ‘Hakiranje mozga: Ponovno mapiranje osjetila’
Radionica britanskog intermedijalnog umjetnika i istraživača Antony Halla pod nazivom ‘Hakiranje mozga: Ponovno mapiranje osjetila’ održava se u subotu, 21. i nedjelju, 22. travnja od 12 do 18 sati u Radioni na adresi Kruge 48/2.
Opis radionice:
Naša percepcija svijeta oblikovana je prema našim očekivanjima i pretpostavkama, kao i prema onome što vidimo. Međutim to nas vrlo lako može zavarati. Radionica Antony Halla istražuje lo-fi metode hakiranja mozga, kako možemo koristiti multisenzorske elemente (zvuk, svjetlo i dodir) kako bi stvorili halucinacijske efekte, taktilne i vizualne iluzije sa svrhom transformacije prostora ili zavarali naše umove da pomisle da su nam se dijelovi tijela transformirali ili pokrenuli poput autonomnih mislećih objekata.
Radionici će prethoditi predavanje o sistemima percepcije kod životinja, primjerice kod sova ili riba, nakon čega će se raditi komparacija s ljudskom percepcijom i kako ju zavarati multisenzorskom iluzijom, dodirom i pokretom. Tijekom predavanja Antony Hall predstavit će rezultate vlastitih istraživanja vezanih uz nove optičke i audio iluzije, psiho-akustiku, poreta, percepcije lica i iluzije ogledala.
Sudionici postaju eksperimentalni subjekt koji istražuje ‘percepcijski plasticitet’ naših mogućnosti pri adaptiranju na okolnosti i stvaraju značenje novih senzorskih informacija kroz zvuk i sliku. Polaznici će također napraviti DIY biofeedback uređaj i eksperimentirati s načinima na koji mogu iskriviti ili proširiti svoju percepciju prostora.
Polaznici će također izraditi naočale pod nazivom Riblji mozak koje simuliraju kako vide ribe, točnije vrsta Black ghost knifefish. Navedene ribe orijentiraju se prema električnim poljima koji se stvaraju unutar njihovih tijela. Njihova koža služi kao receptor kako bi vidjele svijet oko sebe. Strujni krug na naočalama prepoznaje znoj s prstiju i na taj način kontrolira stroboskopsko svijetlo koje stvara vizualni efekt gledanja na način na koji to rade ribe. Naočale su razvijene u suradnji sa švicarskim biohakerom Marc Dusseillerom te će ih polaznici na kraju radionice ponijeti kućama.
Osjetna deprivacija i perceptivna izolacija – eksperiment Ganzfeld
Polaznici će koristiti loopove i zavojnice na svojim tijelima kako bi detektirali elektro-magnetna polja u pokušaju da kreiraju okruženje koje može emitirati zvukove kojima mogu upravljati. Sudionici će nositi pojačala i tanke žice u petljama za stvaranje elektromagnetskih polja koja se prenose na sličan način kao što to radi i električna riba. Pomoću zavojnica moguće je otkriti ta polja i pratiti zvukove te koristeći tu tehnologiju možemo razmišljati o načinima kretanja i komuniciranja bez upotrebe vizualne percepcije kao i sve druge načine na koje možemo promatrati prostor.
Za detaljniji raspored i eksperimente vidite ovdje: Plan-times2
O voditelju:
Antony Hall britanski je umjetnik koji se bavi interdisciplinarnim praksama koje uključuju rad na razmeđu znanosti i umjetnosti te u svojim kinetičkim umjetničkim djelima i instalacijama koristi fluidne, mehaničke, elektroničke ili biološke elemente. Djeluje od 2001. godine te u sklopu umjetničke prakse pohađa program umjetničke rezidencije na Sveučilištu u Manchesteru pri Fluid Mechanics Lab, a nakon toga u Muzeju prirodnih znanosti u Manchesteru. Već niz godina djeluje na području BIOarta, osobito nakon suradnje s poznatim projektom Orona Cattsa Symbiotika iz Australije. Također član je mreže Hackteria iz Švicarske i surađuje s Odjelima za kemiju i psihologiju Sveučilišta u Manchesteru. Izlagao na nizu međunarodnih izložbi, festivala, te u poznatim galerijama poput: Arts in Paris, Dutch Electronic Arts Festival, CAAC Seville, Triple Base galerija u San Franciscu, International Festival of Art/Science/New Technologies u Pragu, Trondheim Electronic Arts Festival, Spectropia Festival Latvia,Cornerhouse Manchester i A-Foundation. Radovi su mu poduprti od strane uvaženih institucija i događanja poput Gazelli Art House, London, Trondheim Biennale for Art and Technology, Design Days Dubai. U svojim projektima istražuje na koji način stvarati sučelja s tehnologijom te često surađuje s tehnolozima i znastvenicima. Kako se niz godina bavi odnosom biologije i psihologije, posebice je značajan njegov rad koji tematizira komunikaciju s električnim ribama, kreiranje životnih uvjeta putem rastućih kristala na vulkanskim stijenama, zatim dugoživcima (Tardigrades) i Planarian crvima. Član je kolektiva Owl Project.
Web: http://www.antonyhall.net/
https://antonyhall.wordpress.com/
Prijaviti se možete na e-mail [email protected]. do 20. travnja točno u 12:00 sati. Svakako napišite nekoliko rečenica o sebi te navedite razloge prijave. Maksimalan broj polaznika je 10.
Ciljana publika su zainteresirane osobe svih dobi i profesija.
Nivo znanja: početnici, srednji i napredni
Kotizacija iznosi 150 kuna i svoje naočale nosite kućama (radionica traje dva dana)
Nakon potvrde od voditelja o osiguranom mjestu na radionici, plaćanje iste obavljate na sljedeći način:
– općom uplatnicom ili e-bankarstvom
– pod platitelj upišite svoje podatke (ime, prezime i adresu)
– pod primatelj upišite Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture – Radiona, Kozjačka 41, 10 090 Zagreb, na račun: IBAN: HR2123600001102369684
– opis plaćanja: uvijek navedite naziv radionice (Radionica ‘Hakiranje mozga’
– kopiju uplatnice donosite prvi dan radionice i predajete voditeljima laba