Radionica ‘Biohakiranje vode: Održiva elektronika

Radionica pod nazivom ‘Biohakiranje vode: Održiva elektronika’ slovenskog biohakera Kristijana Tkaleca održat će se u petak i subotu, 24. i 25. lipnja s početkom u 18 sati u Radioninom labu i na otvorenom (prema dogovoru).

Biohakiranje vode

Na ovoj dvodnevnoj radionici polaznici će naučiti raditi jednostavne elektroničke sklopove koji će biti pogonjeni električnom energijom iz blata i otpadnih voda. Bakterije koje žive u vodi i blatu mogu pod određenim uvjetima proizvoditi električnu energiju. U simbiozi između nas i prirode (u ovom slučaju vode i bakterija) i mi ćemo dobiti ono što trebamo, no i oni će dobiti ono što trebaju bez narušavanja zakonitosti prirodne ravnoteže i onečišćavanja. Polaznici će tako naučiti kako izraditi nekoliko mikrobnih stanica za gorivo i povezati ih s elektronikom sa svrhom napajanja.

Kristijan Tkalec diplomirani je biotehnolog i voditelj BioTehne – laba za biohakiranje u Ljubljani, te suosnivač Akademije za znatiželjne i Rampa laboratorija. Bavi se razvojem edukacije i radionicama za djecu, mlade i odrasle na područjima DIY biotehnologije, hakiranja hrane i open source elektronike. Do sada sudjelovao na nizu međunarodnih festivala i događanja vezanih za biohakiranje i BIOart. Sudjelovao u projektu Seeker zajedno s Angelom Vermeulenom u Muzeju suvremene umjetnosti u Ljubljani. S umjetnikom i biologom Brendonom Ballengéeom sudjelovao u projektu koji je tematizirao mutacije žaba. Do sada sudjelovao kao voditelj radionica na događanjima poput Lab Easy u Londonu (VB), Hack-a-taq u Lousanne (CHE), Republika u Rijeci (HR), Velesajmu kulture u Zagrebu (HR), Međunarodnom studentskom tjednu u Beogradu (SR), Ckster festivalu u Bernu (CHE) i mnogim drugim. Vrlo često sudjeluje u kolaborativnim projektima sa slovenskim intermedijalnim umjetnicima. Područje rada uključuje: DIY biologija i BIO lab, fermentacija, open source hardware, Arduino, samoodrživi sustavi, građanska znanost…

Vrijeme radionice: 24. i 25, lipnja, 18-22h

Prijaviti se možete na e mail [email protected]. do 20. lipnja točno u ponoć. Svakako napišite nekoliko rečenica o sebi te navedite razloge prijave. Maksimalan broj polaznika je 12

Ciljana publika su ljudi svih dobi i profesija. Kotizacija za članove Radione i nezaposlene je besplatna; za sve ostale: 100 kuna.

Nakon potvrde od voditelja o osiguranom mjestu na radionici, plaćanje iste obavljate na sljedeći način:
– općom uplatnicom ili e-bankarstvom
– pod platitelj upišite svoje podatke (ime, prezime i adresu)
– pod primatelj upišite Udruga za razvoj ‘uradi sam’ kulture – Radiona, Kozjačka 41, 10 090 Zagreb, na račun: IBAN: HR2123600001102369684
opis plaćanja: uvijek navedite naziv radionice (Radionica ‘Biohakiranje vode’)
– kopiju uplatnice donosite prvi dan radionice i predajete voditelju radionice