Projekt TEDxUniversityofZagreb u organizaciji studentske udruge eSTUDENT

“Cilj ovog događaja bio je upoznati studente i širu javnost s nesvakidašnjim idejama i inovacijama priznatih stručnjaka iz različitih područja kao i istaknutih pojedinaca koji svojim radom pomiču granice i nadilaze prepreke”, poručuje organizacijski tim ovogodišnjeg TEDxUniversityofZagreb-a pod vodstvom studenta Ekonomskog Fakulteta Zagreb, Hrvoja Horvata.

TEDxUniversityofZagreb

U Zagrebu, 11. svibnja 2013., održan je TEDxUniversityofZagreb, projekt u organizaciji studentske udruge eSTUDENT pod licencom TED-a, poznate neprofitne organizacije koja je posvećena idejama vrijednima širenja.

Tema konferencije bila je ‘(Re)Moving the boundaries’, na kojoj je 11 govornika održalo 18 minutne govore. Njihovim se iskustvom htjelo potaknuti studente i članove lokalne zajednice na pozitivno djelovanje i razmišljanje te preispitivanje i pomicanje vlastitih granica.

Konferencija je održana u 4 dijela (sessions), a započela je predavanjem Jerke Dumić, redovne profesorice Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta na temu ‘Farmakogenomika-temelj personalizirane medicine’. Bojan Markičević održao je predavanje na temu ‘Znanstvena komunikacija kao alat za mirno rješavanje sukoba’, a interaktivnim igrama podizao je atmosferu među sudionicima. Autor 15-ak informatičkih projekata i dobitnik vrijednih nagrada s područja informatike, Ivan Voras, objasnio je svoja optimistična stajališta o tehnologiji budućnosti. Gromoglasni pljesak među sudionicima izmamio je Miroslav Huzjak, izvanredni profesor Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je ukazao na važnost suzbijanja šablona i stereotipa u dječjim crtežima.

Juraj Sotošek Rihtarec predavanje je posvetio parfemu kao umjetnosti te je na putu osnutka prvog olfaktivnog muzeja na svijetu i to u Zagrebu. Redovni profesor na Arhitektonskom fakultetu i naš vodeći stručnjak na području energetski učinkovite gradnje, Ljubomir Miščević, održao je predavanje pod nazivom ‘Energetski gotovo nulta arhitektura’, a posljednji session otvorio je arhitekt Idis Turato koji je oduševio publiku predavanjem pod nazivom ‘Arhitektura gotovih elemenata’. Mladi i perspektivni student FER-a, Dominik Tomičević, koji je svojim projektom Personal Therapist (PeThe) uspio ostvariti zavidne međunarodne rezultate, svojim je govorom objasnio put do vlastitog uspjeha. Među ostalim govornicima našli su se i mladi dizajneri Matija Raos, suosnivač inicijative Coworking Croatia te Bojan Kanižaj koji je svojim govorom na temu ‘Pričaj mi priču-Korisnik 2.0’ objasnio koja je misija dizajnera budućnosti. Posljednji govor održao je grafički dizajner te dobitnik brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja, Ivan Dilberović na temu ‘Tko ubija kreativnost?’

Da su organizacija i atmosfera bile na visokoj razini, potvrđuju i sami govornici i sudionici: “Sve što sam danas vidjela je sjajno, organizacija je sjajna , to je ono čemu bi se svi trebali posvetiti - promoviranju novih inovativnih ideja, ne samo unutar sveučilišta, nego i šire.”navodi dr. sc. Jerka Dumić s kojom se slaže mladi student FER-a, Dominik Tomičević i dodaje “Do sad sam bio na mnogim konferencijama, ali ova ima posebnu atmosferu; sve se temelji na ležernom druženju, kreativnim idejama i upoznavanju novih ljudi. Jako sam sretan što sam bio dio TEDx-a i nadam se da ću uskoro imati priliku prisustvovati novom događaju, ako ne kao govornik, onda kao dio publike. ” Svi koji su se našli 11.svibnja na Arhitektonskom fakultetu složit će se s izjavom profesora Miroslava Huzjaka: “TEDx je jedna impresivna pozitivna pojava, a atmosfera je u potpunosti prilagođena; opuštena i ležerna, kao odlazak u kino.

TEDxUniversityofZagreb

U duhu ideja vrijednih širenja, TEDx je program lokalnih, samostalno organiziranih događaja na kojima se ljudi okupljaju kako bi dobili iskustvo po uzoru na TED. Na TEDx događajima prikazaju se TEDTalkovi i održavaju se govori uživo kako bi se potaknula duboka rasprava te se povezala manja skupina ljudi. Ti lokalni, samostalno organizirani događaji imaju oznaku TEDx, pri čemu x označava samostalno organiziran TED događaj. TEDConference (TEDKonferencija) daje opće upute za program TEDx-a, ali pojedinačni TEDx događaji samostalno su organizirani. (No, ipak moraju poštivati određenja pravila i odredbe.)

Do danas je održano više od 4 tisuće nezavisno organiziranih TED događaja, u 1200 gradova i 133 države, među kojima su mnogi od tih događaja upravo sveučilišnog tipa. Stanford, Oxford, Cambridge, Yale, University of Souther Carolina samo su neka od brojnih sveučilišta diljem svijeta koja su prepoznala važnost organiziranja ovakvog tipa događaja, a od 11. svibnja tom popisu možemo nadodati i Sveučilište u Zagrebu.

TED je započeo kao četverodnevna konferencija u Kaliforniji prije 26 godina s ciljem spajanja tri područja: tehnologije, zabave i dizajna (Technology, Entertainment, Design), a danas se razvio u globalnu zajednicu koja vjeruje da ideje doista pokreću svijet te da postoji spremnost da se iste ideje podijele.

Vodeći svjetski mislioci i praktičari dolaze na TED kako bi u 18 minuta održali govor svog života. Govori su kasnije besplatno dostupni na internetskoj stranici TED.com. Među govornicima na TED-u bili su Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende i bivši britanski premijer Gordon Brown. Svake se godine održavaju dva velika TED događanja: TED Konferencija održava se svakog proljeća u Long Beachu u Kaliforniji (zajedno s paralelnom konferencijom, TEDActive, u Palm Springsu), a TEDGlobal održava se svakog ljeta u Edinburghu, u Škotskoj.

TED-ove medijske inicijative obuhvaćaju TED.com, gdje se svakodnevno objavljuju novi TEDTalkovi, novi TED Conversations (Razgovori), koji omogućavaju razne razgovore među fanovima TED-a, te Open Translation Project, kroz koji nastaju titlovi i interaktivni transkripti, i koji omogućava da volonteri u cijelom svijetu prevedu bilo koji TEDTalk.

TED je osnovao i godišnji TED Prize (Nagrada), koji izuzetnim pojedincima koji žele promijeniti svijet omogućava da svoje želje provedu u djelo. Osnovan je i TEDx, koji pojedincima ili skupinama omogućava organizaciju lokalnih, samostalnih događaja u cijelome svijetu te program TED Fellows, koji pomaže inovatorima koji mijenjaju svijet da postanu dijelom TED zajednice i, uz pomoć ovog programa, povećaju utjecaj svojih izvanrednih projekata i aktivnosti.