Prestiž fakulteta nije garancija pismenost
Analiza pismenosti otkrila je neke zanimljive informacije. Što mislite, odakle stižu najuspješniji diplomci?
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECS) objavila je rezultate testova kojima se ispitalo znanje i pismenost diplomaca diljem planete. Iako su prema QS ljestvici najboljih svjetskih sveučilišta za 2016./2017. godinu američka (MIT, Stanford, Harvard) proglašena najboljima, diplomci američkih fakulteta po istraživanju OECD-a tek su na 9. mjestu po kriteriju napredne pismenosti.
Čini se da pismenost studenata koji studiraju u Engleskoj i SAD-u ne prati sjajnu reputaciju fakulteta na kojima studiraju. Naime, između 35 zemalja članica OECD-a, Engleska i SAD su po pismenosti svojih studenata zauzele osmo, odnosno deveto mjesto.
Prema spomenutoj analizi objavljenoj pod nazivom "Education at a Glance", Japan je zemlja u kojoj diplomci postižu najbolje rezultate na testovima napredne pismenosti. Finska se našla na drugom mjestu, a Australija i Novi Zeland također su "prešišali" SAD i Englesku.
Finska i Japan su također u vrhu PISA ljestvice koja uspoređuje srednjoškolsko obrazovanje zemalja diljem svijeta. No, zemlje poput Južna Koreja i Singapura, iako visoko rangirane što se srednjoškolskog obrazovanja tiče, nisu se baš proslavile na OECD-ovom testu pismenosti.
Ovi rezultati pokazuju da reputacija fakulteta ne mora nužno odražavati ni utjecati na sposobnosti studenata niti šanse za zapošljavaje nakon diplome.
Andreas Schleicher, direktor obrazovanja OECD-a, kaže da rezultati pokazuju da sposobnost i znanje među osoba istih kvalifikacija mogu varirati. Iako mogu imati iste diplome i titule, "postoje velike razlike u kvaliteti visokog obrazovanja" koje onda utječu na uspješnost i krajnju pismenost studenata.
"Kad se radi o napradnoj pismenosti i vještinama koje takve osobe posjeduju, možda će vam više koristiti srednjoškolska svjedodžba iz Japana, Finske ili Nizozemske nego prvostupnička diploma iz Italije, Španjolske ili Grčke", objasnio je Andreas za BBC.
Očekuje se da će otprilike 36% današnje mladeži diplomirati prije 30. godine, ali samo će 41% redovnih diplomskih studenata diplomirati u za to predviđenom roku.
OECD-ova lista top 10 zemalja s najuspješnijim diplomcima:
Japan
Finska
Nizozemska
Australija
Norveška
Belgija
Novi Zeland
Engleska
SAD
Češka
Članak preuzet sa MojFaks.com