Ovih deset stvari svaki učenik mora znati iz matematike

Popularni profesor Toni Milun u posljednje je vrijeme kroz matematičke zakonitosti objašnjavao prosječnim građanima zašto je glupo ići u kladionicu , preračunavao manjke u državnom proračunu ako dođe do smanjenja PDV-a, a nudio je i pomoć ministru Lalovcu oko konverzije kredita u 'švicarcima' .      

Matematika kao uvjerljivo najomraženiji predmet u školi, dijelom je na takvom glasu i zbog toga što ju često učenici ne mogu povezati s nekim situacijama iz svakodnevnog života.

Stoga je za 24sata profesor Milun, dao deset lekcija, koje bi upravo radi snalaženja u svakodnevnim situacijama učenici trebali znati kada završe školovanje.

Deset stvari koje svaki učenik mora znati iz matematike

Postotni račun: Koliko iznosi PDV u cijeni nekog proizvoda, ako je stopa PDV-a 25 posto? Koliko iznosi neto plaća ako je poznat iznos bruto plaće, te postoci izdvajanja iz plaće: doprinosa, poreza i prireza? Kakva će na kraju biti cijena proizvoda ako najprije poskupi za 10 posto, a potom pojeftini za 10 posto?

Računanje površine: Izračunati broj pločica potrebnih da bi se popločio pod i zidovi u kupaonici ako su poznate dimenzije pločica i kupaonice.

Osnovne računske operacije: Koliko će vas novca stajati putovanje od točke A do točke B, ako je poznata udaljenost ta dva mjesta, potrošnja benzina automobila, cijena benzina te cijena cestarine.

Omjeri i proporcije: Na temelju zemljopisne karte procijeniti udaljenost između dva mjesta u prirodi, ako je poznato mjerilo karte. Također iz podataka na karti procijeniti površinu jezera ili određene države.

Jednostavni kamatni račun: Izračunati koliko mjesečno iznose kamate koje plaćamo banci ako nam je tekući račun 'u minusu'.

Složeni kamatni račun: Budući da svi uzimamo kredite za stan, automobil, obrazovanje ili nešto drugo, trebali bismo znati izračunati mjesečni anuitet takvog kredita.

Primjena računskih operacija: Izračunati dobit tvrtke ako su poznati troškovi poslovanja tvrtke, prodajna cijena proizvoda i broj prodanih komada.

Geometrija prostora: Izračunati koliko moramo kartona potrošiti da bismo napravili paket u koji bismo smjestili zadani predmet: npr. paket u obliku kvadra u koji bismo smjestili bocu ulja zadanog promjera i visine

Eksponencijalna funkcija: Znati izračunati rok trajanja nekog proizvoda ako se štetne bakterije množe prema eksponencijalnom pravilu.

Tumačiti grafikone: Razumjeti i moći obrazložiti različite grafičke prikaze podataka.

Vijesti preuzeta sa - srednja.hr