Otvorene prijave za "Frooom!" filmsku školu

Kada govorimo o odijevanju na filmu, nema te tehnologije koja može sakriti greške uzrokovane neznanjem. Ivana Bakal, voditeljica kostimografske radionice u Frooom! filmskoj školi otkriva brojne tajne zanata djeci i mladima, između ostalog, kako je veliki Leonadro da Vinci osmišljavao inovativne kazališne kostime.

Mjesto održavanja ove radionice je: Frooom! filmska škola kroz svoj program radionica već devetu godinu podučava tisuće djece osnovama medijske pismenosti pod sloganom "Što ne vidiš gledajući film".

Kroz tri stupnja obrazovanja, od početnog do majstorskog Frooom! je program koji djeci i mladima od 8 pa sve do 16 godina film dočarava iz brojnih kuteva, kao i iz perspektiva mnogobrojnih različitih profesija koji se u današnjoj produkciji mogu naći. Od glume za film preko potrage za pričom, njenog oblikovanja i pisanja scenarija, dramaturgije i montaže pa sve do posebnih efekata.

Ovo proljeće, petodnevna cjelodnevna radionica se održava u Zagrebu, Splitu i Komiži od 23. do 27. travnja.

Majstorsku radionicu kostimografije u Zagrebu vodi Ivana Bakal, naša poznata i priznata kostimografkinja, jedna od selektorica dizajnera kostima koji će se ove godine predstaviti na najvećoj svjetskoj izložbi kazališne kostimografije u Moskvi pod nazivom „Inovativni kostim u 21. stoljeću: Sljedeća generacija”.

O konceptu svoje radionce Ivana Bakal kaže:"Zamišljena je kao uvod u kreiranje kostima. Prvi dan govorimo o osnovama kostimografije i razlikama od mode, te razlikama kazališne i filmske kostimografije da bi do kraja dana uzeli u obzir i do sljedećeg dana izabrali dramski predložak ili scenarij koji će se praktično obrađivati. Koristimo se olujom ideja i crtamo kostime za odabranu priču, a inspriaciju nalazimo kroz upoznavanje s fundusom filmskog kostima Jadran filma i HNK Zagreb. Osim fundusa za inspiraciju su nam jako važne radionice u kojima se izrađuju kostimi kako bi od majstora zanata najbolje vidjeli kako taj posao izgleda u praksi. Drugim grupama smo na raspolaganju kao specijalni tim za kostime i izrađujemo koliko god je kostima potrebno i moguće izraditit u kratkom vremenu od svega tri do četiri dana. Važno mi je da mladi dobiju uvid u to koliko je važno poznavanje mode, povijesti odjevanja i kostimografije. Unatoč sve većim mogućnostima novih tehnologija, pogreške uzrokovane neznanjem su jako vidljive."

ZAGREB – OŠ Silvije Strahimir Kranjčević, Bogišićeva 13

Druga je majstorska radionica Dramaturgija i montaža koju iz sezone u sezonu vodi Lea Mileta, iskusna montažerka, koja je radila na mnogim našim filmovima te na seriji Uspjeh.

Frooom! će se tijekom 2019. održati u još najmanje šest različitih gradova Hrvatske, a trajno je otvoren poziv djeci i mladima "Spasi svijet".

Poziv je namijenjen djeci od 8 do 14 godina da svojim video uratkom ili filmskom pričom osvoje sudjelovanje na nekoj od Frooom! petodnevnih edukacija. Prijaviti se može na adresi [email protected].

Tema nije definirana nazivom poziva, a stručni tim voditelja radionica ne ocjenjuje, već biva od pomoći svima koji se jave. Nagrade su različite i osim stručnog filmskog savjeta tu je znanje koje se može steći na radionicama.

Bacači Sjenki višestruko su nagrađivana neprofitna organizacija iz Zagreba koja je u svom 16-godišnjem radu i javnom djelovanju ostvarila više od 150 umjetničkih suradnji s profesionalcima iz više od 30 zemalja svijeta te realizirala više od 50 edukativnih, kazališnih i filmskih projekata i manifestacija na 4 kontinenta. Uspješno i s lakoćom isprepliće međunarodnu suradnju, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.

Frooom! financijski podupiru Hrvatski audiovizualni centar (od 2012.), Gradovi Zagreb, Rijeka, Komiža, Koprivnica, Prelog i Split; Zaklada Kultura Nova, Agencija za elektroničke medije, - HAVC, DHFR - Primorsko goranska, Koprivničko križevačka, Splitsko-dalmatinska i Međimurska županija. Dio programa se odvija se uz podršku saveza udruga Clubture, a nikako ne bi bio moguć bez sjajne podrške partnera: Hrvatski filmski savez, Multimedijalni kulturni centar – Split, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, Pučko otvoreno učilište Koprivnica, udruga Mavena, Kulturno prosvjetno društvo “Sloga”- Pakrac, KUS - kulturno umjetničko središte Sinj, Zagreb film, kazalište Besa, Društvo Naša Djeca Prelog te Kino klub Zagreb.