Otvoren Centar za podršku studentima i karijerno savjetovanje na Agronomskom fakultetu

Na nedavno održanim Danima karijera na Agronomskom fakultetu u Zagrebu predstavljen je novoosnovani Centar za podršku i karijerno savjetovanje studenata - tek drugi među sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu.

Otvoren Centar za podršku studentima

S obzirom da je ovakvih centara u Hrvatskoj svega nekoliko, ova je inicijativa još i vrednija. Stoga smo popričali s voditeljicom Centra, sociologinjom i savjetnicom Aleksandrom Hršak, koja nam je pobliže objasnila kako Centar funkcionira, čemu služi i kako najbolje iskoristiti sve mogućnosti koje nudi studentima.

Inicijativa o osnivanju Centra za podršku studentima i karijerno savjetovanje krenula je od sustava upravljanja kvalitetom. Kao vrlo važna odrednica unapređenja kvalitete pokazala se orijentiranost prema studentu odnosno savjetovanje i (karijerno) usmjeravanje studenata.

Agronomski fakultet je 2013. prošao postupak reakreditacije, a jedna od preporuka Stručnog povjerenstva bila je i ta da se osigura sustav podrške studentima u okviru akademskog, karijernog i osobnog usavršavanja.

S obzirom da Agronomski fakultet broji oko 2500 tisuće studenata koji studiraju na 9 preddiplomskih i 13 diplomskih studija, raznoliki izazovi s kojima se studenti susreću za vrijeme studiranja doveli su do ideje o organiziranju mjesta na Fakultetu gdje će studenti moći dobiti podršku izvan osnovnih administrativnih struktura.

Realizaciju ideje o osnivanju Centra za podršku studentima i karijerno savjetovanje pokrenula je prodekanica za nastavu, prof. dr. sc. Jasminka Karoglan Kontić, a konačna potvrda o osnivanju donesena je na Fakultetskom vijeću 2. veljače 2016. godine. Centar za podršku studentima i karijerno savjetovanje, u kojemu studente savjetuje sociologinja Aleksandra Hršak, službeno je otvoren 18. svibnja u sklopu ovogodišnjih Dana karijera.

Agronomski fakultet je tek druga sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koja je osnovala ovakav centar

"Agronomski fakultet je druga sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koja je osnovala Centar za podršku studentima i karijerno savjetovanje, no u razgovoru s kolegama s ostalih sastavnica sve više se razmišlja u smjeru osnivanja takvih centara", kaže sociologinja i savjetnica u Centru, Aleksandra Hršak. "Studentima uglavnom bude pružana podrška kroz razne službe na fakultetima, studentske udruge, a ne smijemo zaboraviti niti profesore."

Na Sveučilištu doduše djeluje Centar za savjetovanje i podršku studentima čije savjete i usluge mogu koristiti sve sastavnice i svi studenti Sveučilišta u Zagrebu. "Ipak, mišljenja sam kako se po pitanju pomoći studentima i profesionalnog usmjeravanja još uvijek radi premalo", dodaje Aleksandra. "Fakultetima je potrebno mjesto i stručna osoba kod koje studenti mogu doći po savjet, koja je posvećena njihovim problemima, koja će podržati njihove prijedloge i pomoći im u realizaciji istih."

Savjetuju studente prije, tijekom i po završetku studija

Tri glavne djelatnosti Centra su podrška studentima prilikom upisa (Postani student), podrška za vrijeme studija (Studiranje i život na AFZ) i podrška po završetku studija (Karijerno savjetovanje).

"Kroz Centar želimo pomoći studentima prilikom odabira (Agronomskog) fakulteta, pružiti im informacije o našim studijima kroz organizaciju Dana otvorenih vrata, predstavljanja na Smotri Sveučilišta, razne letke i brošure", objašnjava naša sugovornica. "Podrška za vrijeme studija nam je glavna aktivnost. Tu ulaze studenti tutori (studenti viših godina studija koji pomažu brucošima u prilagodni na akademski život i studij) kao i studentske udruge. Studente želimo potaknuti da se što više uključe u izvannastavne aktivnosti koje vrednujemo na način da njihov rad i stečene kompetencije upisujemo u dodatak diplomi, a pomažemo i studentima s invaliditetom i slabijim imovinskim statusom."

Osim toga, Centar provodi razne ankete o zadovoljstvu studijem, zaposlenicima, radnim opterećenjem, a stoje na raspolaganju svim studentima koji žele realizirati svoju ideju ili organizirati događaj, radionicu i sličnu aktivnost. Kroz karijerno savjetovanje žele pripremiti studente za tržište rada kroz individualna i grupna savjetovanja, organiziranjem raznih radionica (primjerice kako napisati životopis, kako se predstaviti poslodavcu, kako tražiti i naći posao) te organizacijom Dana karijera na kojima se predstavljaju razna poduzeća od kojih studenti iz prve ruke mogu saznati koje su vještine i kompetencije tražene kod poslodavaca.

Važno je spomenuti da Centar surađuje s Centom za podršku studentima i razvoj karijeraFakulteta organizacije i informatike koji je ponudio svoju pomoć i mentorstvo prilikom osnivanja ovog novog Centra. "Potpisali smo i ugovor o suradnji s Centrom za informiranje i savjetovanje u karijeri (CISOK) te se nadamo kako će se s vremenom ta suradnja ojačati i proširiti na ostale udruge i centre", dodaje Hršak.

Više pročitajte na - mojfaks.com