Muke po brucošima: novi život u novom gradu

Konačno ste položili državnu maturu te upisali željeni ili možda manje željeni fakultet, no glavna stvar je da ste postali brucoš. S tim novim statusom dolaze i nove obveze te će se za vas mnogošto promijeniti početkom studiranja. Od načina života, pa sve do ljudi s kojima se družite, no najveća promjena za većinu brucoša je promjena grada i sredine u kojoj su do sada živjeli. Kako se što lakše nositi s novonastalim promjenama, najbolje će vas uputiti prošlogodišnji brucoši koji su prošli sve ono što vas upravo očekuje.

muke po brucošima

Nakon položene državne mature, upisali ste i faks, a sada vas očekuje pravi brucoški život. Neki te promjene podnesu lakše, neki teže, no promjene koje vas očekuju u svim segmentima života nešto su što je svaki brucoš prošao. Najveće promjene osjete ipak oni koji se sele u drugi grad, ostavljaju kod kuće starce i prijatelje, pa im utoliko ta promjena malo teže pada, nego onima koji ostaju u svom gradu studirati. No, na kraju to su sve stvari koje i nisu tako nepremostive kao što vam se može učiniti na prvi mah, a kako što lakše i bolje početi s brucoškim životom, pomoći će vam savjeti prošlogodišnjih brucoša.

Kućanski poslovi i snalaženje po novom gradu i fakultetu

Matej koji je rodom iz Nove Gradiške, prošle je godine upisao fizioterapiju na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu. On ističe da mu je jedna od najtežih stvari bila prestanak učestalog druženja s prijateljima iz rodnog grada, kao i samački život u unajmljenom stanu gdje je morao sve sam obavljati. No, kaže i da su sve to stvari koje su ga mučile samo kratko vrijeme. Naime, čim je počeo s odlascima na faks, upoznao je nekoliko kolega s kojima se odmah počeo družiti i izlaziti te razmijenjivati materijale potrebne za predavanja i seminare.

Uz to, ostao je u kontaktu sa većinom prijatelja iz Nove Gradiške, a s onima koji su također došli u Zagreb, jednostavno se nastavio družiti. Kućanske poslove svladao je ubrzo, pa je shvatio i da pranje, kuhanje i čišćenje za samo jednu osobu i nije toliki problem kao što je mislio.

Friškim studentima ponekad problem zna predstavljati i snalaženje po novom gradu te i gužve na fakultetima koje su česte i velike, osobito kada su upisi u tijeku. Osobito zna teško biti onima umjesto kojih su do tada roditelji sve obavljali.

Tako Silvija iz Šibenika koja je prošle godine bila brucošica na Pravnom fakultetu u Zagrebu te koja je prvu godinu položila u roku tvrdi da joj se kada je došla u Zagreb iz puno manjeg grada u kojem je odrasla, učinilo da se tu nikad neće snaći te da joj je veličina grada i brži životni ritam predstavljao veliki problem, no samo u prvih nekoliko mjeseci jer je jako brzo sve 'pohvatala'.

-Kada sam prvi put vidjela tu hrpu tramvaja za koje mi se učinilo da imaju stotine linija kretanja, mislila sam da se nikada neću snaći, ali iznenadilo me koliko sam brzo skužila sve smjerove, linije i najlakši način kretanja po gradu, kaže Silvija.

Prvu godinu nije teško pasti

Kod nekih brucoša takvo naglo osamostaljivanje koje je neminovno preseljenjem u drugi grad, stvara i određeni strah. No, brucoši većinom tvrde kako sve to ubrzo nestane kada se počnu privikavati na nove obveze, ljude i sredinu. No, neki studenti i ne shvate ozbiljno prvu godinu fakulteta, nego se prepuste izlascima, druženjima s novim ljudima koje upoznaju te čarima i istraživanjima novog grada u koji su se preselili. Nemalo puta zbog toga brucoši i ne završe prvu godinu u roku jer se jednostavno ne znaju disciplinirati.

-Nekoliko mojih kolega je palo prvu godinu. Nisu se previše obazirali na obvezna predavanja jer im se često ujutro bilo teško ustati zbog izlaska i neprospavane noći. Ja sam uspio sve položiti nekim čudom jer sam na vrijeme shvatio da mi je ipak prioritet dati godinu, ako ne zbog sebe, onda zbog roditelja koji sve to financiraju. Sve se stigne, i druženja i izlasci, ali fakultet je ipak prioritet, ističe Matej.

Financijske prilike i neprilike

Nerijetko brucošima problem zna predstavljati i novac. Odjednom se moraju snaći s nešto većom količinom novca koju moraju raspodijeliti na cijeli mjesec, pa je često poznat studentski problem onaj kraj mjeseca kada ponekad nemaju što pojesti, odnosno kada druženja i izlasci uzmu svoj danak i na ovaj način. Dobra vijest je da ćete kroz nekoliko mjeseci shvatiti koliko na što trošite i koliko vam je za što potrebno, pa ćete nakon nekog vremena lakše i baratati novcem koji vam je na raspolaganju.

-Kada sam tek došla imala sam određenu sumu novca za mjesec, ali nekako se to uspjelo istopiti nakon malo više od pola mjeseca, pa sam morala posuđivati i snalaziti se s hranom. Sva sreća, imala sam x-icu, pa nisam bila gladna, kroz smijeh govori Silvija kojoj kućanski poslovi i nisu predstavljali toliki problem s obzirom da je dok je živjela u rodnom Šibeniku, majci ionako pomagala u čišćenju stana.

Sve se stigne

Matej je pak mislio da će mu prva godina fakulteta biti iznimno teška, no s obzirom da se na vrijeme disciplinirao i shvatio kako je dovoljno odlaziti na sva predavanja da bi bio u toku, učenje i polaganje ispita mu i nije toliko teško palo.

-Najteže je onim brucošima koji su upisali faks, recimo 'reda radi', pa ne dolaze na predavanja i seminare te uopće ne prate što se događa jer su previše zaokupljeni novim društvima i čestim izlascima. U svemu što je za brucoša novo, nije se teško izgubiti, upozorava Matej koji kaže kako mu je sada, nakon prve godine puno lakše jer se na sve potpuno navikao te mu je novi život čak i draži od onog u rodnom gradu.

Silvija ima i poruku za sve ovogodišnje brucoše, koja glasi: 'Na sve što vam se u početku može učiniti kao nepremostiv problem, kasnije ćete se smijati samima sebi jer sve su to ipak slatke brige.'

Vijest je preuzeta sa portala srednja.hr