Lunas spectrum

Ovaj sustav prati likovnu logiku nastanka boja te omogućuje slijepima da kroz autentične, prilagodljive, široko primjenjive oznake prepoznaju koje je boje predmet koji imaju u ruci te istodobno da znaju kako je došlo do nastanka te boje.

Njegovi tvorci polaze od stajališta da svaka slijepa osoba bez obzira na uzrok i trenutak nastanka sljepoće mora imati mogućnost znati koje su boje predmeti s kojima se susreće te priliku da „slikarski“ izrazi ono što zamišlja. Upravo s tim nakanama i sa željom da se većina slijepih osoba što prije susretne s Lunas spectrumom te se počnu njime koristiti Vedran Stanić i PericaMihaljević kreću u promociju svoje inovacije.

Značenje imena Lunas spectrum

Ime Lunas spectrum odnosi se na sustav taktilnih oznaka za boje namijenjen slijepim osobama. Lunas je akronim imena Lunić Stefan, čovjeka koji je odigrao značajnu ulogu u nastajanju spectruma, dok smo pojam spectrum držali prikladnim u imenovanju inovacije ovakvog tipa budući da se odnosi na spektar boja.

Ideja iza projekta Lunas spectrum

Ideja za stvaranjem Lunas spectruma rodila se prije deset godina kada sam kroz jedan razgovor shvatio koliko me određuje to što ne znam koje je boje predmet kojim se koristim. Na primjer odjevni predmeti. Događa se da se slijepa osoba igrajući na sigurno odijeva u crno kako ne bi pogriješila pri odabiru boja. Uvidio sam da bi se ovaj problem lako mogao riješiti ako se na odjeću stave ušivene etikete koje bi nosile informaciju o njihovoj boji. Već sam raspolagao oznakama za plavu, žutu, crvenu i crnu. Počeo sam kombinirati oznake i malo po malo nastao je čitav sustav.

Logika iza pločica Lunas spectrum

Pločice su zapravo društvena igra memory kojom promoviramo sustav. Igra sadrži petnaest parova s isto toliko oznaka. One su samo jedan u nizu proizvoda koje smo do sada izradili, a koji pokazuju praktičnu primjenu oznaka. Među njima su između ostalih i Rubikova kocka, Lego kocke, a tu su i bojanke za slijepe. Sam cilj je označiti što veći broj predmeta ovim oznakama kako bi slijepi mogli znati koje je boje predmet koji imaju u rukama.

Ljudi iza ideje

Iza svega stojimo moj prijatelj Vedran Stanić, diplomirani grafički inženjer koji je zaslužan za vizualni identitet sustava i ja koji sam na neki način pokretač cijele ideje. Moja sljepoća i njegova struka čine zahvalan spoj koji svemu daje i svrhovitost i utemeljenost.

Problemi i izazovi

Stječemo dojam da za sada stvari teku lijepo. Rokove koje smo si sami zadali u pravilu smo ispoštovali. Trenutno smo u fazi promocije našeg sustava kojom ujedno i ispitujemo njegov prijem među slijepima. Ovo je u izvjesnoj mjeri nova priča i možemo očekivati sve, no do sad smo u pravilu naišli samo na odobravanje i pohvale.

Radionice i predavanja

Promociju temeljimo na predavanjima i radionicama ovisno o dobi polaznika. Držimo da su oznake za boje potrebne svim slijepim osobama bez obzira na dob jedino je pitanje u kojem aspektu njihovog života. Na predstavljanju Spectruma u Zagrebu 14. travnja jedna slijepa gospođa je rekla kako si je sama dala ušiti u hlače slovo C kako bi znala da su crne. Na tom tragu se kreću i naši ciljevi. Izrađujemo i samoljepljive naljepnice s oznakama kao i etikete. Naljepnice trebaju poslužiti pri označavanju tvrđih predmeta dok su etikete namijenjene u pravilu odjevnim predmetima no i ostalim predmetima sličnoga tipa primjerice ručnicima, posteljini ili plišanim igračkama. Već bi sama ovakva primjena Lunas spectruma predstavljala potpunu aktualizacijju samog pitanja slijepih i boja no tu su i druga područja. Primjerice edukacija i kreativno izražavanje. U tom pogledu usmjeravamo se prema dječjoj populaciji slijepih ciljajući na upotrebu boja već od rane dobi kroz već spomenute bojanke te prema djeci školskog uzrasta koja bi kroz nastavu likovne kulture praktično koristila oznake. To bi posljedično utjecalo na stjecanje navike korištenja boje i kod mlađih slijepih osoba kao i osoba zrele dobi, bilo kroz svakodnevnu upotrebu ili svojevrsno kreativno izražavanje. Usuđujem se reći kako bez obzira na sljepoću većina slijepih osoba, ako ne i sve, imaju nekakvu sliku u glavi. Stvari oko sebe ipak nekako zamišljaju. Ove oznake mogu im dobro poslužiti iznijeti na svijetlo dana tu sliku. U prijevodu oznake su namijenjene svima. Ponavljam, cijela priča poprilično je nova i kroz naše radionice pokušat ćemo sa što više praktičnih vježbi pokazati „životnost“ ovog sustava.

Planovi za budućnost

Lunas spectrum mora zaživjeti upravo u opsegu kojeg sam opisao. Idealno bi bilo kada bi on postao standardnim u Hrvatskoj ili šire. Jedan prijatelj u tom se pogledu spretno izrazio ustvrdivši kako je ovo svojevrsno Braillevo pismo za čitanje boja. Znamo da je Brajica standardizirano pismo za slijepe prihvaćeno u cijelom svijetu. Ne bismo imali ništa protiv kada bi i Lunas spectrum dobio isti status. Prema onome što smo do sada susreli u području obilježavanja boja za slijepe najdalje smo otišli. Znam da zvuči pomalo umišljeno, ali ako usporedite sustav koji nudi oznake samo za devet ili deset boja i sustav koji nudi barem sto nijansi tek jedne boje, jasno je koji je kompletniji. Istina, mogu se voditi rasprave o tome trebaju li slijepima nijanse no zastupam stajalište da to nije najvažnije pitanje. Mnoštvo stvari u svijetu osoba koje vide su mnogima nepotrebne pa ipak postoje. Zašto ne bi isto bilo i kod slijepih? Većini možda neće nikada zatrebati, no zatrebat će možda jednom koji će s tim učiniti velike stvari. Upravo ciljamo na taj moment u životu slijepih. Važno je imati mogućnost. Hoćemo li tu mogućnost iskoristiti neka ostane na izbor slijepima. Ako je neće koristiti ne znači da ne treba postojati. No svjesni smo da se ništa neće dogoditi preko noći i zato činimo korak po korak. Za sada obavještavamo slijepe o samom postojanju Spectruma i učimo ih kako ga koristiti. Kada procijenimo da je teren pripremljen djelovat ćemo i dalje. Vrlo vjerojatno prema proizvođačima koji bi uključili ove oznake u proizvodni proces svojih artikala kako bi oni došli na police već obilježeni. Ako bi se poklopilo da ta oznaka ne digne cijenu samog proizvoda te ga slijepi mogu sebi priuštiti, to bi bio pun pogodak.

Nakon Lunas spectruma

Neke ideje postoje, no za njih još nije došlo vrijeme. Lunas spectrum otvara mnoga pitanja na koja će trebati odgovoriti. Procesi koje bi Lunas spectrum mogao pokrenuti mogli bi dugo trajati. To nas navodi na zaključak da je Spectrum neiscrpan u svojim mogućnostima. U tom smo pogledu trenutno usmjereni samo na njegov razvoj. Nadamo se da će pred nas postaviti zadatke koji nam neće ostavljati previše vremena za druge stvari osim obitelji i naših trenutnih radnih mjesta. Dobro smo počeli: Lunas spectrum je u sustavu zaštite, dakle naš je, hrvatski. Možda bi mogao biti i hrvatskim brendom?! Iskreno govoreći jako bi me veselilo da time pridonesemo ugledu naše zemlje. No polako. Želje su jedno, trenutna situacija drugo. Vjerujemo da će pametnim postupanjem Lunas spectrum zauzeti mjesto u društvu koje mu, sudeći prema svemu do sada, pripada. No, ponavljam, polako.

Lunas Spectrum

Lunas Spectrum