„Je suis Charlie“: odgovor interneta na teroristički napad na redakciju satiričkog časopisa Charlie Hebdo
Napad na redakciju časopisa ne tiče se samo njegovih radnika, već i svih novinara u svijetu koji imaju pravo na slobodu govora i izražavanja kroz različite forme.
12 ljudi je ubijeno, a najmanje 10 ranjeno u terorističkom napadu koji se dogodio jutros u redakciji satiričkog časopisa Charlie Hebdo u glavnom gradu Francuske.
Napadači su identificirani kao islamistički teroristi koji su redakciju napali zbog karikature proroka Muhameda koja je objavljena u tom časopisu 2011. godine. Među ubijenima su novinari, karikaturisti, urednici časopisa te dva policajca.
Iste godine izvršen je bombaški napad na tu redakciju, a današnji napad protumačio se kao nastavak odmazničkog napada islamista.
Oko 11 sati i 30 minuta po lokalnom vremenu primjećena su dva muškarca u crnim kapuljačama kako, naoružani kalašnjikovima i bacačem raketa, ulaze u redakciju. Nekoliko minuta kasnije začuli su se pucnjevi, a napadači su pobjegli s mjesta zločina. Pariz je trenutno pod najvišim stupnjem sigurnosti te su blokirani mnogi prometni terminali kako bi se napadačima onemogućio bijeg.
Policija je izvjestila kako su tri napadača ušla u automobil, a četvrti sudionik bio je vozač. Navodno su vikali: „Napokon smo osvetili proroka!“.
„Je suis Charlie"
Nije trebalo dugo da se novinari diljem svijeta oglase. Napad na redakciju časopisa ne tiče samo njegovih radnika, već i svih novinara u svijetu koji imaju pravo na slobodu govora i izražavanja kroz različite forme. Novinarski sindikat Francuske apelirao je na odavanje počasti poginulim novinarima uz riječi: „Ubojstva novinara događaju se kako bi se uplašilo cijelu profesiju i kako bi ih se ušutkalo“.
Upravo iz tih razloga novinari diljem svijeta su preko Twittera počeli postavljati fotografiju s jednostavnim natpisom „Je suis Charlie“ (Ja sam Charlie), konsolidirajući se s ubijenim novinarima. U prva tri sata fotografija je podijeljena više od 140.000 puta.
„Možete ubiti novinare, karikaturiste, no ne možete ubiti slobodu govora. Tim činom upravo ste osnažili njihovu poruku“, stoji u jednom tweetu.
Tjednik Charlie Hebdo ima dugu tradiciju izlaženja. Iako nikada nije bio pretjerano popularan po tiraži, redovito je dizao prašinu sa svojim „jezik bez dlake“ stavom. U posljednje vrijeme često se bave političkim, religijskim i ekonomskim problemima koje prikazuju kroz različite žustre i kontroverzne ilustracije.
Iako bi neki protumačili ovakvo izražavanje vrijeđanjem i provokacijom, važno je istaknuti kako je ponekad iskreno izražavanje bolje i korisnije od ulizivanja vladajućim garniturama i ljudima s debelim novčanicima.
Snimke napada su uklonjene s YouTubea te su klasificirane kao neprigodne i šokantne.
Članak prenesen sa portala Studentski.hr