Gospodarstvo lani smanjilo ulaganja u R&D za 154 milijuna kuna
Tvrtke svojim kapitalom nisu financirale tek 13,2 posto ulaganja u R&D, Sve ostalo platili su iz vlastitog džepa.
Izostanak velikih gospodarskih investicija u istraživanje i razvoj (R&D), poput otvaranja IBM-ova centra u Zagrebu, zatim birokratska blokada IRI natječaja, čija je prva faza vrijedna 100 milijuna eura, te još nepovoljni uvjeti za razvoj R&D-a, lani su usporili R&D ulaganja gospodarstva.
Tako je gospodarstvo, kao društveni čimbenik koji se posljednjih 10-ak godina promaknuo u pojedinačno najvećeg investitora u razvoj Hrvatske, u 2016. smanjilo ulaganja u taj segment za 154 milijuna kuna na 1,31 milijardu kuna. Ulaganja gospodarstva u R&D, odnosno privatnog sektora, kako ga statistički opisuje DZS, u 2012. iznosilo je 1,14 milijarde kuna. Godinu kasnije 1,35 milijardi kuna pa u 2015. godini 1,46 milijardi kuna da bi lani pala na 1,31 milijardu. No, ove godine se zbog raspetljavanja IRI natječaja i R&D investicija poput Infosysa u Karlovcu, očekuje ponovni uzlet.
Akademski sektor u plusu
Ukupnu statistiku popravio je akademski sektor koji je povećao investicije za 283 milijuna kuna na 974,1 milijun kuna. Koliko je u tome odigrao priljev sredstava iz europskih fondova kao i zajednički projekti s gospodarstvom, nije poznato. Međutim, kao rezultat toga Hrvatska je lani imala drugu najuspješniju godinu po investicijama u R&D u posljednjih deset godina, tik uz bok rekordnoj 2008. godini kada je postavljena ljestvica od 3,07 milijardi kuna ulaganja u R&D što je činilo 0,88 posto BDP-a.
Vlastiti kapital
Lani su poduzetnici i država u R&D ubrizgali 2,92 milijarde kuna što je drugi najveći iznos dosad. Usto, izdvajanja u R&D u odnosu na BDP popela su se na 0,85 posto. To je i dalje dvostruko niže od cilja koji si je postavila Hrvatska, ali najbliže rekordnu iz 2008. Iako EU nudi obilne poticaje za R&D, DZS razotkriva da su i gospodarstvo i država za financiranje R&D-a koristili uglavnom vlastiti kapital. Tvrtke svojim kapitalom nisu financirale tek 13,2 posto ulaganja u R&D, dok se taj postotak u državi i akademskom sektoru kreće od 23,9 do 29,6 posto. Sve ostalo platili su iz vlastitog džepa, odnosno iz džepa građana.
Mali i srednji vode
Statistika pokazuje i da su sve veći investitori u R&D među malim i srednjim tvrtkama. Primjerice, tvrtke od 10-49 radnika lani su u R&D uložile više nego tvrtke od 250-499 radnika. I dalje najviše ulažu tvrtke od 500 i više radnika (785,3 milijuna kuna), a slijede tvrtke s od 10-49 radnika (403,6 milijuna kuna).
Vijest je pretuzeta s portala poslovni.hr