Europski sud donio odluku koja omogućuje zaposlenicima više online privatnosti na poslu
Europska unija posljednjih godina ulaže mnogo napora da bi osigurala privatnost svojim građanima, zato toliko kontrolira velike kompanije kao Facebook, Microsoft ili Google.
No, u svim tim pokušajima zanemarila je pravo na privatnost zaposlenika u kompanijama, što se ispravilo pravomoćnom presudom Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
Naime, ona je stigla tek poslije deset godina, što potvrđuje onu staru da je pravda spora, ali dostižna. Dakle, te 2007. je sudu priložio svoj slučaj jedan rumunjski radnik, koji je dobio otkaz prije deset godina zato što je za vrijeme radnog vremena na chatu razgovarao sa svojim bratom i zaručnicom. U kompaniji su ga pratili koristeći softver namijenjen upravo za to i potom ga otpustili uz objašnjenje da je koristio kompanijine resurse u privatne svrhe.
I dok je kompanija oko dijela da su korišteni njihovi resursi u privatne svrhe u pravu, problematičan je dio s nadgledanjem, odnosno, špijuniranjem. To se od utorka 5. rujna zabranjuje na području Europske unije.
Naravno, to ne znači da se za vrijeme radnog vremena može obavljati nešto privatno i nevezano za posao, ali znači da poslodavac više nema pravo nadgledati aktivnosti svoji zaposlenika do te mjere da mu zadire u privatnost čitanjem poruka, provjerom društvenih mreža i ostalog. Sve što poslodavac može jest pratiti aktivnost zaposlenika po pitanju obavljanja posla. Ipak, postoji iznimka...
"Zaposlenici moraju dobiti nalog od svoje kompanije ukoliko im se prati e-mail poruke ili bili što drugo. Potom se moraju složiti da im to ne smeta i sve to mora biti napismeno. Svako nadgledanje u koje zaposlenik nema uvid nije zakonito", stoji u obrazloženju presude, koja se pozvala na nekolicinu europskih zemalja koje već imaju na ovakav način regulirano poslovno okruženje i odnos sa zaposlenima.
Na kraju priče, službeno je, zaposlenike se više ne smije nadgledati bez njihova znanja i ako ste imali problema po tom pitanju, pozovite se na odluku Europskog suda za ljudska prava.
Vijest je preuzeta s portala ictbusiness.info