Deset najuspješnijih prvoaprilskih šala ikada

Prvoaprilske šale se spominju u spisima iz 14. stoljeća, no vjeruje se da su još Rimljani svojim sugrađanima spremali podvale na ovaj dan. Sad kada su se strasti malo smirile kod prevarenih ove godine odlučili smo vam donijeti pregled najuspjelijih štoseva u povijesti.

Prvi aprila

Podvale za 1. april, odnosno travanj, imaju dugu tradiciju, a prvi zapisi o ovakvoj praksi datiraju iz 14. stoljeća. Pojava masovnih medija omogućila je šaljivdžijama da nasanjkaju veći broj ljudi nego ikada prije. Novinske, radijske i televizijske kuće svojim korisnicima priušte vrlo kreativne podvale koje se nerijetko planiraju cijelu godinu i budu izvedene vrlo uvjerljivo. Sad kada su se strasti nakon prvoaprilskih šala malo smirile odlučili smo vam donijeti pregled najuspjelijih podvala ikada.

Internetski portal Museumofhoaxes napravio je pregled 100 najboljih prvoaprilskih šala u povijesti. Mi smo izabrali deset po našem izboru najzanimljivijih s tog popisa.

Digitalni Big BenBig Ben postaje digitalan
Britanski BBC je 1980. godine objavio vijest kako je odlučeno da Big Ben bude digitaliziran kako bi London išao u korak s vremenom. Objava je izazvala strašnu reakciju publike koja je zvala redakciju ogorčena tim 'skandaloznim' potezom i uništavanjem kulturne baštine. Japanska podružnica BBC-a je objavila kako će dijelovi sata biti poklonjeni prvoj četvorici slušatelja koji se jave. Jedan japanski pomorac iz broda negdje u Atlantiku se odmah javio na oglas.

Japanski maratonac trčao 26 dana
Godinu nakon vijesti o Big Benu pažnju je zaokupila još jedna šala u kojoj su glavni akteri bili Britanci i Japanci. Daily News je objavio priču o nesretnom japanskom maratoncu Kimo Nakajimi, koji je nastupio na maratonu u Londonu, no zbog greške u prevodu je pomislio kako treba trčati 26 dana, a ne milja. Navodno je Nakajima trčkarao cestama diljem Velike Britanije, a organizatori su ga pokušavali pronaći. Greška u prevodu je pripisana jednom od direktora Timothyju Briantu koji je za ovu priliku izjavio kako mu je žao što je došlo do zabune, no kako on japanski uči samo dvije godine te da ista nije počinjena namjerno. Par čitatelja je javilo kako su susreli Nakajimu kako trči.

Let na pluća
Brojne američke novine uključujući i New York Times 1934. godine za 1. travanj objavilo je fotografiju čovjeka koji leti revolucionarnom napravom pogonjenom snagom pilotovih pluća. Pripadajući tekst je detaljno opisivao na koji način stroj funkcionira te se objašnjavao značaj koji može imati u prometu. Ono što američki novinari nisu shvatili prenoseći vijesti iz Berliner Ilustrirte Zeitunga jest činjenica da se radi o šali za 1. travanj.

Metričko vrijeme
Zanimljivu foru je prodao australski This Day Tonight svojoj publici 1975. godine. Naime, izvijestili su kako Australija uskoro prelazi na metričko računanje vremena. Drugim riječima dan će trajati 20 sati, sat sto minuta, a minuta stotinu sekundi. Kako bi podvala bila uvjerljivija smislili su i nove nazive za vremenske periode pa su sati preimenovani u decidane, a minute u centidane. Uvjerljivosti je pridonio i reporter Nigel Starck koji je na ruci imao novi metrički sat. Koliko god zvučalo čudno, tisuće slušatelja i gledatelja je palo na štos te su u nevjerici zvali redakciju, a jedan gospodin je isfrustriran tražio da mu objasne kako konvertirati vrijeme.

Pronađeno tijelo čudovišta iz Loch Nessa
U nizu uspjelih britanskih podvala našlo se mjesto i za čudovišete iz Loch Nessa.Loch Ness aprilska šala Brojni svjetski mediji objavili su 1972. godine kako je pronađeno tijelo popularne Nessie. Ishodište ove prevare je Flamengo Park Zoo čiji su se zoolozi htjeli malo našaliti s kolegama te su montirali cijelu priču. Fotografija koju su mediji prenosili napravljena je dan ranije, a umjesto Nessie na njoj se nalazi vrsta velikog morskog tuljana. John Shieldes, voditelj odjela za edukaciju u Flamengo Park Zoou je sutradan priznao podvalu. Protiv njega je čak podnesena i prijava, no oslobođen je optužbi.

Leteći pingvini
Leteći pingvini su možda najpoznatija prvoaprilska šala u povijesti. Ne tako davne 2008. BBC je u sklopu emisije Čuda evolucije objavio snimku koja prikazuje jato pingvina u letu. Kako je poznato da ove ptice ne lete, klip je privukao golemu pozornost te je vrlo brzo postao veliki internetski hit. Prema priči koja je objavljena uz video ptice su s leda Antartike letjele put kišnih šuma Južne Amerike kako bi tamo provele ljeto. U folow up-u BBC je objasnio kako su leteći pingvini napravljeni uz pomoć specijalnih efekata.

Izmišljena turistička zemlja
Novinari The Guardiana su si 1977. godine dali dosta truda te su na sedam stranica donijeli prilog o San Serriffeu. Riječ je o živopisnoj turističkoj otočkoj državici u Indijskom oceanu. Serija tekstova se bavi geografijom, kulturom i običajima ovog otočja kojim dominiraju dva glavna otoka Upper Caisse i Lower Caisse. Guardian je naveo kako je Bodoni glavni grad ove turističke oaze, a da njome vlada izvjesni General Pica. Činjenica da su Guardianu cijeli dan zvonili telefoni čitatelja koji su željeli više informacija pokazuje u kojoj je mjeri ova podvala uspjela.

Hamburger za ljevake
Fast food lanac Burger King objavio je u USA Todayju preko cijele stranice kako uvode u svoju ponudu hamburgere za ljevake. Riječ je o hamburgerima koji bi imali identičan sastav kao i standardni no sve bi namirnice bile zarotirane za 180 stupnjeva kako bi i njihovi ljevoruki posjetitelji na isti način uživali u svojoj hrani kao i svi ostali. Sutradan je u Burger Kingovim poslovnicama tisuće mušterija tražilo novi sendvič.

Smanjenje Zemljine gravitacije
Vijest o tome da zbog jedinstvenog rasporeda planeta smanjuje snaga Zemljine gravitacije još je jedan dokaz da su novinari BBC-a 70-ih godina bili najkreativniji u smišljanju fora za 1. travanj. Priču su dobro razradili te su imali i izjave astronoma koji su potvrdili priču, a tijekom sljedećih par dana u sjedište BBC-a su se javljali brojni slušatelji koji su tvrdili da su osjetili tu senzaciju.

Alabama mijenja vrijednost broja PI
Prvoaprilska šala broj PINew Mexicans for Science and Reason godine 1998. su za prvi april objavili vijest kako je legislativa savezne države Alabame izglasala promjenu vrijednosti broja Pi. Prema njihovom newsletteru u Alabami je na snagu stupio zakon kojim se matematička konstanta vrijednosti 3.14 mijenja u biblijsku vrijednost 3.0. Uskoro je članak dospio na internet i proširio se svijetom, a narednih tjedana upravna središta Alabame su zaprimala pisma u kojima su se matematičari i fizičari žalili na tu suludu odluku. Originalnu objavu je napisao fizičar Mark Boslough kako bi upozorio na namjere legislative spomenute savezne države da ospori teoriju evolucije.

Srednja.hr