5 načina da podigneš energiju – bez kofeina
Svim studentima poznati su sljedeći scenariji: izvlačite se iz kreveta i odmah lijepite uz omiljenu džezvicu ili aparat za kavu, između predavanja odlazite po novu dozu kave ili cappuccina, a prilikom učenja u knjižnici okružujete se papirnatim čašama 'kave za van'.
Iako je možda volite, kava vam ne pomaže uvijek kad je osjećaj bezvoljnosti i manjka energije u pitanju.
Neki su preosjetljivi na kofein pa nakon povećanog unosa u organizam osjećaju neugodne posljedice poput drhtavice, pojačanog znojenja i lupanja srca.
Postoje i bolji načini da se energizirate – ne morate biti ovisnici o kofeinu.
U vodi je tajna
Pokušajte umjesto jutarnje šalice od 3 decilitra turske kave popiti isto toliko vode. Ne samo da ćete se hidrirati nakon sna (tijekom kojeg gubimo tekućinu iz organizma) nego će vam podići nivo energije jer će u vaš organizam unijeti dodatnu dozu kisika.
Tijelo se sastoji od 60-70% vode stoga se od dehidracije možete osjećati umorno. Ako vam je bezukusna voda dosadna i neprivlačna, pokušajte je oplemeniti komadićima voća koji će joj dati okus, ali i elektrolite potrebne vašem tijelu.
Bolja hidratacija znači bolji rad mozga i više energije, a i vaš će vam novčanik biti zahvalan jer ćete manje trošiti na kavu.
Položaj tijela je bitan
Bez obzira učite li kod kuće ili slušate predavanja na faksu, pogrbljeni položaj može iscrpiti svu vašu energiju. Uspravan položaj prilikom sjedenja pomoći će vam da se osjećate bolje i poletnije jer vam omogućava kvalitetnije disanje: u pogrbljenom položaju ne možete disati normalno zbog pritisnutih pluća i trbušnog dijela tijela.
Grickaj pametno
Kasno poslijepodne kad energija doručka postane prošlost, možda ćete posegnuti za šalicom kave ili nekom grickalicom. Imajte na umu da vam čips ili museli-pločica neće dati zadovoljavajuću, dugotrajnu energiju koja će vas držati na životu do kraja dana.
Najbolje je spajati ugljikohidrate s proteinima. Iskušajte domaće kuglice od maslaca od kikirikija: pomiješajte med, maslac od kikirikija, sjemenke lana i komadiće čokolade, napravite kuglice i umješajte u zobene pahuljice ili neke druge omiljene žitarice. Držite u frižideru i svako jutro ponesite onoliko kuglica koliko će vam trebati da preživite taj dan na faksu.
Zeleni smoothieji su također odličan izbor: sve zeleno puno je kisika u obliku klorofila – to je uskladištena energija koju ćeš unijeti i u svoje tijelo.
Drijemanje je obavezno
Svi znamo da studenti često ne spavaju noćima i to je u redu – takav je raspored, obaveza je puno, a k tome se još trudimo izlaziti i održavati društveni život na nivou. Ako osjetiš umor tijekom poslijepodneva, odrijemaj.
Preporuča se manje od 45 minuta drijemanja – ovo će mozgu pružiti dovoljno snage za nastavak dana, a neće te baciti u stanje potpune zbunjenosti i još većeg umora.
"We like to move it-move it"
Iako zvuči kontradiktorno – možda je razlog vaše premorenosti taj što se ne krećete i ne vježbate dovoljno. Šetnja čini čuda: ustanite, uzmite pauzu od učenja ili između predavanja umjesto sjedanja na kavu bacite đir oko fakulteta.
Proizvodnja energije uključuje mitohondrije u vašim stanicama. Više vježbe signalizira tijelu da proizvodi više mitohondrija koji vašem tijelu daju više energije. Kad je sunčano, još je i poželjnije izaći i prošetati jer sunce podiže razinu serotonina (hormona sreće) u našim tijelima.
Članak preuzet sa - mojfaks.com