Kontakt podaci
Centar za mirovne studije
Selska cesta 112a
10000 Zagreb
Tel: 01 4820 094
Mob: 091 3300 181
Fax: 01 4820 094
E-mail: [email protected]
Web: www.cms.hr
O ustanovi
Mlada MIRamiDA
Mjesto održavanja: | Zagreb |
---|
Mlada MIRamiDA je mirovni program za mlade kojim promičemo kulturu nenasilja, informiramo i obrazujemo o temama ključnim za razumijevanje društvenih i demokratskih procesa te osnažujemo i pružamo podršku u izgradnji mira i aktivnom sudjelovanju u razvitku zajednica i društva.
Mlada MIRamiDA istražuje položaj mladih u društvu i zagovara unaprijeđenje kvalitete provedbe javne politike za mlade.
Što radimo?
Edukaciju i osnaživanje za nenasilnu akciju i aktivno sudjelovanje u društvenim procesima te prijenos iskustava i stvaranje sigurnog prostora unutar kojeg svi možemo razmijeniti i osvjestiti svoja znanja. Svaka aktivnost kreira se za određeno vrijeme, mjesto, ljude – unikatno.
Kako radimo?
Radioničarski - Sjedimo u krugu kako bi mogli/e biti ravnopravni/e. Među nama nema stolova i klupa koji bi nam bili prepreka u komunikaciji. Na početku razbistrimo što očekujemo od zajedničkog vremena i dogovorimo se o zajedničkom radu - što nam je važno da bi vrijeme koje provodimo zajedno bilo ugodnije i produktivnije. Radimo u plenumu, malim grupama, parovima i individualno. Metode koje koristimo u radu motiviraju sudionike/ce da misle, osjećaju i govore, i kao rezultat toga da rade za svoje vlastite potrebe.
Interaktivno - kao poticaje za diskusiju koristimo vježbe. Interakciju koncentriramo oko teme. U ovakvom načinu rada važna je dobrovoljnost i aktivnost svih, a kreativnost je svakako poželjna. Sama participativna metoda rada upućuje poruku da si upravo TI izvor na koje društvo može računati u procesu društvene promjene, radionica vam daje mjesto izražavanja, moć sudjelovanja i odlučivanja.
Iskustveno - koristimo teme iz vlastitog života, radimo na primjerima koji su nam aktualni, životni i kompleksni. Školski primjeri i ideal tipovi su često udaljeni od realnosti. Razumijevanje pojava u svojoj kompleksnosti važno je ako ih želimo transformirati. Ova metoda pokazuje da je važno raditi S ljudima i ZA njih, čime se ističe proaktivni pristup radije nego pasivno primanje informacija. Kroz ovu vrstu edukacije želimo ohrabriti sudionike/ce da preuzmu kontrolu za svoje akcije i time se osnaže.
Grupa - grupni rad je odličan način da dobijemo bolje razumijevanje vlastitog iskustva, znanja, vještina i stavova. Na ovaj način grupni rad je mehanizam koji osigurava da sve što jedna osoba nauči mora imati društveni utjecaj izvan onog osobnog.
Evaluacija rada
Na (obo/višestranoj) komunikaciji počiva cijeli naš rad. Važna nam je povratna informacija, kako bismo poboljšali i bolje prilagodili svoj rad. O zajednički provedenom vremenu dijelimo dojmove, analiziramo dobre i loše trenutke i zajedno zaokružujemo cjelinu.
Teme kojima se bavimo:
- Nenasilna komunikacija
- Rad na sukobu / razumijevanje i transformacija sukoba
- Suradnja i rad u timu Aktivizam mladih - sudjelovanje u zajednici
- Donošenje odluka
- Različitosti i diskriminacija
- Nasilje / alternative nasilju Odnos roda i spola
- Moć
- Liderstvo/odgovornost
- Izgradnja mira
- Ljudska prava
- Nacionalni program djelovanja za mlade RH
- Umrežavanje i razvijanje partnerstava
- Akcijsko, projektno i strateško planiranje
- Od ideje do projekta- Imate ideju i želite ju operacionalizirati?